Пещера Голяма Гарваница се намира между селата Горско Сливово и Кърпачево, област Ловеч, община Летница. Представлява вертикална пещера с дълбочина над 60 метра и дължина 275 метра. Проучена е за първи път през 1966 година, а през 80-те години са монтирали метални стълби и площадки, които я правят достъпна за туристи. Отвън е оградена с дървена ограда, а покрай стъпалата е сложена обезопасителна мрежа като допълнителна мярка в случай на свличане на камъни.
Слизайки по почти отвесните стълби, сякаш отивате в "подземното царство". За някои може да изглежда страховито, но за нас си беше забавно и екстремно преживяване. Стълбата не е чак толкова отвесна, колкото е при Геокомплекс Понорите. Слизайки до дъното, температурата е различна от тази на повърхността, което прави посещението на пещерата изключително приятно през горещите месеци. Успяхме да влезем в една от галериите, без да стигаме много навътре. Добре е, ако искате да влезете, да има опитен придружител с вас и подходяща екипировка. Пещерата е бедна на образувания. Вътре е кално, мокро и хлъзгаво. Галериите са изпълнени с наноси от глина и кал. Ако се загледате в снимките, ще забележите изпаренията навътре в пещерата. При обилни валежи и снеготопене там идва значително количество вода, което преминава в пещерните галерии и се губи в крайната зала.
Около пещерата има беседки и навеси за почивка.
Река Арда извира от Родопите, връх Ардин, и се влива в река Марица на гръцка територия. Тя има много впечатляващи и уникални меандри (извивки на речното корито под формата на подкова). Най-лесно достъпният е меандърът край град Маджарово, където водата прави 180 градусов живописен завой. Намира се между Маджарово и Бориславци и определено си заслужава да се полюбувате на гледката му.
РазгледайАлександровската гробница е едно от най-значимите открития на българската археология. Намира се на около 20 км. от град Хасково, в покрайнините на село Александрово. В близост до нея се намира Музейният център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“. Проектът за изграждането му е осъществен благодарение на дарение на народа на Япония в знак на приятелството и сътрудничеството между Япония и България. През 2011-та година става част от „Стоте национални туристически обекта в България“.
Разгледай
Коментари
Оставете коментар